
Holisztika
Mi a holisztika? - Mit jelent a holisztikus szemlélet?
A holisztika a görög eredetű holos szóból származik, ami teljességet, egészet jelent. A holisztikus szemléletmód alap gondolata az, hogy az egész nem azonos a részek összegével, hanem egy új minőség. A részek csak az egészhez való viszonyuk alapján értelmezendők. Ezért az egyes részek vizsgálata hamis következtetéshez vezet. A világ teljes egész, a benne lévő különféle jelenségek, történések egymással összefüggésben állnak és dinamikusan együtt, egymástól elválaszthatatlanul változnak.
A holisztikus szemléletű gyógyítás az élő szervezetet egésznek tekinti és figyelembe veszi testének - lelkének - szellemének hármas egységét.
A holisztikus szemléletű gyógyító nem a betegséget, nem a beteg szervet vagy testrészt gyógyítja, hanem az egész élő szervezetet. Az egész-ség helyreállításában, megőrzésében, menedzselésében nyújt segítő kezet.
A holisztikus szemléletű gyógyító:
- Nem tüneti kezelést végez, hanem oki terápiát folytat, hangsúlyt fektet a fizikai tüneteket előidéző okok, a háttérben zajló lelki energetikai folyamatok feltárására, azok összefüggéseinek megértésére.
- Az embert, mint egységes, egész élőlényt szemléli.
- Empatikus, segítő tevékenységével, a partneri viszony kialakításával, értő hallgatásával, megszerzett és folyamatosan gyarapított tudásával, hasznos információk átadásával, valódi támogatást tud nyújtani a hozzá forduló, változtatás szükségességét felismerő embertársainak.
- Szoros kapcsolatban áll a természettel, életvitelét a természet szeretete, minden élőlény iránti tisztelete hatja át.
- Tiszteli és becsüli idős embertársai tudását, bölcsességét.
- Fontos feladatának tekinti visszaadni az embereknek
az önmagukba, a saját gyógyulásukba vetett hitét.
- Tevékenységét a szeretet és az emberség vezérli.
- Minden körülmény között megtartja a "Primum nil nocere!" elvet.